Kúpili ste nehnuteľnosť za účelom prenájmu? Presťahovali ste sa do nového a zvažujete či pôvodné bývanie predať alebo prenajať? Predstavím vám niekoľko skúseností prenajímateľov aby ste vedeli na čo si dať pri prenájme nehnuteľností pozor 🕵️‍♀️  .

Začnem najprv zlými skúsenosťami aby som vás pripravila (či vystrašila? 😲 ).🙅‍♀️ ročné vyúčtovanie energií a v ňom nedoplatok na studenej vode 600€ (musel zaplatiť prenajímateľ z vlastných zdrojov, keďže nájomníci už boli dávno odsťahovaní a prenajímateľ po prevzatí bytu nespravil vyúčtovanie),

🙅‍♀️ obtrhané žalúzie v celom byte, rozpredaný nábytok z bytu vrátane interiérových dverí,

🙅‍♀️ nájomníci „zabudli“ po 2 mesiacoch platiť nájomné,

🙅‍♀️ nájomníci namaľovali staré drevené okná nanovo (jasné, toto nie je zlé, toto je super. Vlastne bolo by to super keby ich hneď po namaľovaní nezavreli - okná sa zlepili a väčšina z nich sa už nikdy nedala otvoriť 🪓 ),

🙅‍♀️ nájomníci pri odchode vymaľovali byt (toto by bolo tiež v poriadku keby zakryli podlahu, okná a nábytok. Lenže niekde v systéme sa stala chyba a oni to neurobili...a maľovali a maľovali a maľovali...hlava nehlava... asi vám nemusím hovoriť ako vyzeral nábytok a celý byt so zaschnutou farbou),

🙅‍♀️ atď, atď... ak nie celú knihu tak minimálne takú väčšiu brožúrku by som vedela napísať o tom na čo všetko je potrebné sa vopred pripraviť 😃 .


Všetko vám prezradiť nemôžem 😳  ale zopár bodov ako sa vyhnúť možným problémom si spolu prejdeme.

👌 Najprv platba, potom kľúče – a keď vravím platba tak tým myslím nájomné spolu s depozitom. Nikdy nedajte nájomníkovi kľúče od vašej nehnuteľnosti pokiaľ nemáte od neho peniaze.

👌 Zmluvu podpísať čo najskôr po prejavení záujmu aj keby sa byt odovzdal neskôr – príklad: súčasnému nájomníkovi plynie výpovedná lehota a vy hľadáte nájomníka, ktorý príde po ňom. Je 05.06.2021 a vy sa dohodnete so záujemcom o prenájom, že od 01.07.2021 nastupuje do bytu. Držíte byt preňho, ďalšie obhliadky neriešite, zmluvu plánujete podpísať 01.07.2021 teda v deň prevzatia bytu. 3 dni pred jeho nástupom mu voláte aby ste sa dohodli na odovzdaní a on vám povie, že už 2 týždne býva inde a „nestihol“ vám to oznámiť. Situácia zo života, ktorá nie je výnimočná. Aby sa vám to nestalo, nájomnú zmluvu s novým záujemcom podpíšte čo najskôr a stanovte si v nej termín odovzdania bytu. Samozrejme je potrebné aby ste so súčasným nájomníkom mali zmluvne ošetrené kedy musí odovzdať byt a čo sa stane ak to neurobí. Je to férové riešenie a istota pre všetky strany.

👌 Depozit - stáva sa, že niekedy sa záujemcovia o prenájom nehnuteľnosti snažia dohodnúť s majiteľom aby od nich vôbec nebral depozit (podotýkam, ide o VRATNÚ zálohu) alebo že depozit budú „splácať“ na viackrát počas trvania nájmu. Je na vás, či ste ochotní podstúpiť toto riziko, každopádne by už len samotná požiadavka smerom k depozitu by mala byť pre vás varovným prstom.

👌 Overenie nájomníka – register exekúcií, zoznam dlžníkov, facebook, google a veľa ďalších pomocníkov vám pomôže pri overení nájomníka. A samozrejme osobný rozhovor....

👌 Poistenie bytu – máte byt poistený? Aj zodpovednosť nájomníka za škodu? Poistenie nehnuteľnosti vieme zabezpečiť. Momentálne toto poistenie ponúka len jedna poisťovňa tak mrknite do zmluvy či je to tá vaša.


Ak máte záujem o pomoc s prenájmom nehnuteľnosti vo Zvolene či v Banskej Bystrici a okolí pokojne sa ozvite. Kontakt na mňa nájdete tu.

Váhate či ísť do spolupráce so mnou? Nazrite do časti referencie a prečítajte si čo o mne napísali klienti 😊 .

Realitný newsletter

Prihláste sa a dostávajte najhorúcejšie
realitné ponuky priamo na Váš mail